خرما


صادرات انواع خرما

صادرات انواع خرمای مضافتی، زاهدی، کلوته و پیارم به اروپا، امریکا، روسیه، ترکیه و هند توسط شرکت گاردین ورلد

خرما مضافتی

خرمای مضافتی بم منسوب به خرمای شهرستان بم یا رطب مضافتی بم، یکی از محصولات خرمای ایران می‌باشد. این نوع خرما با توجه به رطوبت بالا، به عنوان خشکبار محسوب نمیشود. شرایط نگهداری آن در دمای بین 5- تا 5+ درجه سانتی گراد می‌باشد.
خرمای مضافتی بم پوست مشکی، براق، نازک و صافی دارد. پوست رطب مضافتی بم به راحتی قابل جدا شدن است. خرمای مضافتی بم شیره زیادی دارد.خرما دارای آهن بالا، قند طبیعی و مناسب برای بدن میباشد.
جالب است بدانید که بیشتر فروش خرمای مضافتی سالانه در داخل کشور، در ماه مبارک رمضان انجام میشود. چرا که در این ماه بسیاری از مردم طبق آداب و رسوم اسلامی روزه میگیرند. و در طول روز با افت انرژی و همچنین افت قند خون مواجه میشوند. به هنگام افطار میخواهند از ماده خوراکی مناسبی استفاده کنند، که به سرعت انرژی از دست رفته را برگرداند. همچنین قند از دست رفته را نیز به خون برگرداند. که خرمای مضافتی انتخابی بسیار مناسب و مفید برای این کار است.

Slide5
صادرات انواع سبزی خشک
Slide3
صادرات انواع میوه خشک
Slide2
صادرات زعفران

خرما زاهدی

گستره ی کشت خرمای زاهدی در ایران بسیار زیاد است به طوری که از مناطق جنوب غربی کشور نظیر استان کرمانشاه (قصر شیرین) ، خوزستان ، بوشهر ، استان هرمزگان جنوب استان فارس کشت میشود. خرمای زاهدی یکی از انواع خشک خرما در دنیا می باشد. خرمای زاهدی به شکل بیضی کشیده و انتهای آن کاملاً باریک و نوک تیز است.میوه در مرحله خارک زردرنگ، در مرحله رطب قهوه‌ای روشن و در مرحله خرما قهوه‌ای متمایل به قرمز تا زرد کمرنگ است.
خرمای زاهدی میوه ای است خشک و به رنگ زرد، گوشت دار و خوش طعم که رطوبت آن کمتر از انواع دیگر خرما است. این خرما نسبتاً از شیرینی کمتری برخوردار است.خرمای زاهدی یا قصب یکی از خرما های جذاب صادراتی به کشور های عربی و آفریقایی، پاکستان و افغانستان میباشد.

Slide6
صادرات خیارشور
Slide4
صادرات روغن زیتون

خرما پیارم

خرمای پیارم در شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان در جنوب کشور کشت می شود. پوست نازک این خرما به رنگ قهوه‌ای تیره و با توجه به اینکه گوشت و پوست آن کاملاً به یکدیگر چسبیده‌اند، ظاهری زیبا و مطلوب دارد.این خرما قند بالایی دارد. اما نوع قند آن از نوع فروکتوز است که به راحتی، هم به سوخت و ساز بدن کمک میکند و هم خودش در بدن استفاده میشود.
خرمای پیارم هرمزگان دراین سالها توانسته توجه بازارهای جهانی را به خود جلب کند و درحال حاضر حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس، اروپایی، آسیای میانه، استرالیا و کانادا صادرمی‌شود. قیمت خرمای پیارم از سایر خرماها بالاتر و همچنین مرغوب ترین خرمای جهان و ایران میباشد، که باعث شده صادرکنندگان خرما، صادرات خرما پیارم را در مقیاس زیاد انجام دهند.

خرما کلوته (کلیته)

خرمای کلوته جز خرماهای مرطوب ایران محسوب میشود ، این خرما درنواحی جیرفت و روستاها و مناطق اطراف جیرفت در استان کرمان کشت می‌شود.  به غیر از شهر جیرفت در منطقه عنبر آباد نیز کشت میشود.  خرما کلوته یا خرما کلیته، جزء خرماهای مرطوب یا نیمه مرطوب ایران محسوب میشود و شیره نسبتا متوسطی دارد. خرما کلیته گوشتی نرم دارد.این میوه در ابتدا به رنگ قرمز می‌باشد و از لحاظ شکل شباهت زیادی به خرمای مضافتی دارد.
اوج فروش این خرما در کشور در ماه مبارک رمضان می باشد و به دلیل تقاضای زیاد در این ماه قیمت فروش این خرما در ماه مبارک به بالاترین حد ممکن می رسد اما در بقیه فصول سال قیمت پایین تر و ارزان تری دارد که این نکته نیز قابل توجه است.